• خانه
  • ✅آیا ضعف در یک یا تعداد محدودی از درس ها می تواند مانع موفقیت شما در کنکور شود؟

✅آیا ضعف در یک یا تعداد محدودی از درس ها می تواند مانع موفقیت شما در کنکور شود؟

✅آیا ضعف در یک یا تعداد محدودی از درس ها می تواند مانع موفقیت شما در کنکور شود؟

دانش آموزان عزیز
✅ ضعف در یک یا تعداد محدودی از درس ها نمی تواند مانع موفقیت شما در کنکور شود.

◀️ یکی از نکات مهمی که دانش آموزان دوازدهمی و داوطلبان کنکور باید به آن توجه داشته باشند این است که ضعف در یک یا تعداد محدودی از درس ها به هیچ وجه نمی تواند مانع موفقیت شما شود اینکه برای مثال شما در امتحانات نهایی در یک یا چند درس نمره عالی نگیرید یا در کنکور در درسی درصد خوبی کسب نکنید این موضوع مانع موفقیت شما نمی شود!
البته این بدان معنا نیست که شما برای کسب نمرات و درصدهای عالی تلاش حداکثری نکنید بلکه این برای زمانی است که شما به هر دلیلی ضعفی دارید که این ضعف نباید باعث دلسردی و ناامیدی شما شود زیرا واقعیت چیز دیگری است.

🔹واقعیت این است که در کنکور سال های گذشته برخی داوطلبان در یک درس درصد پائینی کسب کرده بودند اما در نهایت رتبه کنکور آن ها فوق العاده بوده علتش هم کاملا مشخص است «نمره کل» شما در سوابق تحصیلی و کنکور میانگین وزنی نمرات تراز شده در درس های مختلف همراه با ضریب مربوطه است و هر درس سهم خود را دارد اما در عین حال وقتی در درسی ضعیف عمل می کنید لزوما نتیجه شما خراب نمی شود و عملکرد خوب شما دردرس های دیگر به کمک تان می آید.

در ادامه بر اساس اطلاعات مندرج در پیک سنجش ۲۹ آذر سال۱۴۰۰ به نمونه هایی از این موارد که مربوط به کنکور ۱۴۰۰ می باشد اشاره می شود:

📘در کنکور ۱۴۰۰داوطلبی در رشته تجربی در درس زیست (که موثرترین درس رشته تجربی است) ۴٪ بله دقیقا چهار درصد زده اما رتبه زیر هزار کشور شده است (رتبه کشوری یعنی بین تمام داوطلبان و بدون سهمیه)
در همین رشته تجربی داوطلب دیگری در درس ریاضی 5.4٪ ، داوطلبی در درس فیزیک 9.2٪ و همچنین داوطلبی در درس شیمی 28.6٪ زده و همه این داوطلبان که هر کدام در یک درس ضعف داشته اند رتبه زیر هزار کشور کسب کرده اند.
این موضوع نه محدود به رشته تجربی است و نه کنکور ۱۴۰۰ بلکه بارها اتفاق افتاده است.

📕برای مثال در کنکور ۱۴۰۰ در رشته ریاضی داوطلبی در درس ریاضی 11.4٪ زده و رتبه زیر هزار کشور شده جالب اینکه در همین سال داوطلبی در درس شیمی صفر زده و رتبه زیر هزار کشور شده است! البته در درس های دیگر عالی بوده اند.

📙در رشته انسانی نیز داستان به همین گونه بوده است:
داوطلبی در درس زبان انگلیسی ۴٪ زده و رتبه زیر ۲۰۰ کشور شده است در همین سال داوطلبانی بوده اند که در درس ریاضی منفی زده یا در درس تاریخ و جغرافی 7.8٪ زده اما رتبه زیر ۲۰۰ کشور کسب کرده اند!

👈خلاصه آنکه اگر در بین امتحانات نهایی یا در روند کنکور در یک یا چند درس محدود مشکل داشته باشید نگران نباشید و سعی کنید از تمام توانتان برای کسب نمرات و درصدهای عالی در درس های دیگر تلاش کنید که در این صورت موفقیت در انتظار شماست.

 

🟢۵ روش مطالعه در ایام امتحانات

 

📖 خواندن با نوشتن:
مطالعه فرآیندی فعال و پویا است. بعد از اینکه مطالب را خواندید باید در زمان مورد نیاز آن را با صدای بلند ادا کرده و نکات مهم را یادداشت کنید. خواندن همراه با نوشتن باعث می‌شود هم با مطلب مورد مطالعه درگیر شوید و هم قبل از امتحان بتوانید از روی نوشته‌ها مرور کرده و خیلی سریع مطالب مهم را مجدداً به خاطر بسپارید.

📖 خط کشیدن زیر نکات مهم:
روش صحیح خط کشیدن زیر نکات مهم به این صورت است که ابتدا مطالب را بخوانند و مفهوم را کاملاً درک کنند و سپس زیر نکات مهم خط بکشند.

📖 حاشیه‌نویسی:
این روش نسبت به دو روش قبلی بهتر است ولی باز هم روش مناسب برای درک عمیق مطالب کتاب درسی نیست ولی می‌تواند برای یادگیری مطالبی که از اهمیت چندانی برخوردار نیستند مورد استفاده قرار بگیرند.

📖 خلاصه‌نویسی:
شما مطلب را می‌خوانید و آنچه را درک کرده‌اید، به‌صورت خلاصه، در دفتری یادداشت می‌کنید.

📖 کلید برداری:
در این روش، پس از درک مطلب، به‌صورت کلیدی نکات مهم را یادداشت می‌کنید و درواقع کلمه کلیدی کوتاه‌ترین و پرمعناترین کلمه‌ای است که باید بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *