• خانه
  • معرفی رشته تربیت کودک

معرفی رشته تربیت کودک

#معرفی‌رشته‌هآ 💁🏻‍♀💜
#تربیت‌کودک👶🏻
━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━
رشته تربیت کودک یکی از شاخه های رشته فنی و حرفه ای می باشد که امروزه بسیار مورد توجه دختران جوان ما قرار دارد زیرا دختران امروز ما مادران فردای جامعه ما هستند. و این رشته از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا اصولی ترین مفاهیم اخلاقی، شخصیتی، اجتماعی، ذهنی و عاطفی کودکان در همان دوران کودکی شکلی می گیرد و بر همان اساس کودکان ما رشد پیدا می کنند و بزرگ می شوند و در دوران نوجوانی و جوانی با مشکلاتی رو به رو می شوند که ما حتی نمی توانیم فکرش را هم بکنیم که ریشه تمام این مشکلات در کودکی فرزندان ما هستند پس اگر ما بتوانیم از کودکی روی فرزندان خود کار کنیم و کودکانی شاد و آرام و سالم را پرورش دهیم فرزندانی سالم چه از نظر جسمی و چه از لحاظ ذهنی و روانی تحویل جامعه خواهیم داد که با مشکلات کمتری مواجه می شوند و می توانند زندگی شادتر و سالم تری را تجربه کنند و در نهایت ما می توانیم جامعه سالم تری را داشته باشیم. پس این رشته بسیار رشته مهم و کاربردی است.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
پس اگر آشنایی با کودکان و دنیای زیبای آنها برای شما جذاب و دوست داشتنی باشد و صبوری جز خصوصیات اخلاقی شما باشد و همچنین بسیار خلاق و با حوصله باشید این رشته می تواند رشته مناسبی برای شما باشد و می توانید در این رشته موفق باشید.
تربیت کودک شاخه ای از رشته های فنی و حرفه ای است. دانش آموزان این رشته، بعد از سه سال تحصیلی در هنرستان، موفق به دریافت دیپلم تربیت کودک می شوند و در صورت موفقیت در کنکور آموزشکده فنی و حرفه ای، بعد از دو سال مدرک فوق دیپلم می گیرند و در مراکز پیش دبستانی به عنوان مربی کودک مشغول به کار می شوند. این فارغ التحصیلان هنرستان، همچنین می توانند در صورت تمایل رشته بهداشت مدارس را انتخاب کنند و مربی بهداشت شوند.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
توانایی های لازم برای انتخاب رشته تربیت کودک
اگر شما بخواهید این رشته را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کنید باید به یک سری شرایط و مسائل دقت کنید که در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم :
توانایی های شناختی : داشتن حافظه قوی، توانایی در داشتن فکر خلاقانه.
توانایی فیزیکی : شما برای انجام این کار باید از توانایی فیزیکی بالایی برخوردار باشید به طور مثال در زمان مناسب بتوانید عکس العمل مناسب را نشان دهید تا در برخورد با کودکان دچار مشکل نشوید پس قدرت جسمانی خوب، تعامل و هماهنگی از مسائلی است که باید به آن توجه داشته باشید.
ویژگی های شخصیتی: کسانی که این رشته را انتخاب می کنند باید دارای روحیات خاصی باشند زیرا دنیای کودکان بسیار با دنیای بزرگترها متفاوت است پس برخورد با آنها نیز متفاوت از دیگران باید باشد. صبوری، متانت و پختگی، روحیه عاطفی، مسئولیت پذیری، علاقه به کودک و روحیات او و علاقه به آموزش دادن کودکان نیز از دیگر ویژگی های افرادی است که این رشته را انتخاب می کنند.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
مشاغل مرتبط با این رشته چیست⁉️
شما پس از اینکه تحصیلات خود را در این رشته به پایان رساندید می توانید به عنوان مربی پیش دبستانی یا مربی مهد کودک کار خود را شروع کنید. یا حتی می توانید به صورت پرستار کودک در منازل فعالیت کنید یا حتی می توانید با برخی از دوستان خود که آنها نیز در این زمینه تخصص دارند با هم یک مرکز را آماده کنید و در آن مشغول به کار شوید. به طور مثال می توانید ساختمانی را به عنوان مرکز پیش دبستان در نظر بگیرید و کار خود را از آنجا شروع کنید.
کار در مهد کودک نیز یکی از مشاغلی است که فارغ التحصیلان این رشته می توانند انجام دهند. مهد کودک به مکانی گفته می شود مسئولیت نگهداری، مراقبت و پرورش کودکان را تا قبل از دبستان به عهده می گیرد. که مهد کودک ها تایم های مختلفی دارد بعضی از مهد کودک ها تمام وقت است که زمان کاری آنها 8 ساعت می باشد. برخی از مهد کودک ها نیمه وقت است که زمان کاری آنها 4 ساعت است که یا در صبح یا در بعد از ظهر فعالیت دارند و … که شما می توانید بنابر شرایط خود یکی از این مهد کودک ها را انتخاب کرده و در آن مشغول به کار شوید.
—❮مربی پیش دبستان❯—
یکی دیگر از مشاغلی که هنرجویان این رشته می توانند انتخاب کنند، مربی پیش دبستان است. این شغل نیز به نوبه خود از اهمیت زیادی برخوردار است. متخصصین با تحقیقات در مورد کودکان به این نتیجه رسیده اند که هرچه در سنین پایین به نیازهای کودکان توجه بیشتری شود ظرفیت یادگیری آنها افزایش پیدا کرده و می توانند در زندگی موفق تر عمل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *