• خانه
  • معرفی‌رشته‌ کارگردانی

معرفی‌رشته‌ کارگردانی

⸦ #معرفی‌رشته‌هآ ⭕️⸧
#کارگردانی 🎭🎞
━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━
‌اگه خیلی زود علاقتون به رشته کارگردانی رو تو خودتون کشف کردین سوالی که براتون پیش میاد اینه که «آیا رشته کارگردانی تو هنرستان وجود داره؟».
جواب این سوال هم مثبته هم منفی! درواقع رشته ی به نام «کارگردانی» تو هنرستان وجود نداره. دلیل مثبت بودنش هم اینه که تو هنرستان رشته ای به نام «سینما» داریم که دقیقا اون چیزیه که شما لازمش دارین.
این رشته شامل بیشتر شاخه های هنرهای نمایشی از جمله فیلمنامه نویسی، نمایشنامه نویسی، بازیگری، کارگردانی و … می شه.
برای ورود به این حرفه سه راه وجود داره :
⭕️تحصیل در رشته سینما هنرستان
⭕️تحصیل در رشته هنر هنرستان
⭕️تحصیل در رشته های نظری
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _🎭♥️
داشتن تجربه و دانش کافی تو رشته کارگردانی می‌تونه پیشنهادای زیادی رو برای ساخت انواع فیلم یا تیزر ارائه بده بنابراین در صورتی که شما تجربه و تخصص کافی تو این زمینه داشته باشی سازمان‌ها و نهادهای زیادی به شما پیشنهاد کاری میگیری.
رقابت‌های زیادی برای گرفتن سفارشات از سازمان‌ها و تامین مالی آن‌ها وجود داره؛ بنابراین کارگردان‌هایی در این زمینه موفق خواهند شد که مهارت و شهرت کافی داشته باشن معمولاً تعیین میزان درآمد خالص یه کارگردان کمی پیچیده ست کارگردان‌های تازه‌کار ماهانه هشت میلیون تومان حقوق می‌گیرن. در صورتی که سابقه کار آن‌ها افزایش یابد و فیلم‌های زیادی از آن‌ها دیده شه، درآمد آن‌ها هم افزایش پیدا میکنه؛ بنابراین می‌تونن در جایگاه بهتری از بازار کار رشته کارگردانی قرار بگیرن.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _👩🏻‍💼💸
⟨بازار کار رشته کارگردانی چگونه است؟⟩
داشتن تجربه و دانش کافی در کارگردانی می‌تواند پیشنهادات زیادی را برای ساخت انواع فیلم یا تیزر ارائه دهد؛ بنابراین در صورتی که شما تجربه و تخصص کافی در این زمینه داشته باشید، سازمان‌ها و نهادهای زیادی به شما پیشنهاد کاری خواهند داد. در حال حاضر رقابت‌های زیادی برای گرفتن سفارشات از سازمان‌ها و تامین مالی آن‌ها وجود دارد؛ بنابراین کارگردان‌هایی در این زمینه موفق خواهند شد که مهارت و شهرت کافی داشته باشند. معمولاً تعیین میزان درآمد خالص یک کارگردان کمی پیچیده است و به بررسی و نتیجه‌گیری کلی در مورد فعالیت‌ها آن‌ها نیاز دارد؛ اما می‌توان بیان کرد که کارگردان‌های تازه‌کار ماهانه هشت میلیون تومان حقوق می‌گیرند. در صورتی که سابقه کار آن‌ها افزایش یابد و فیلم‌های زیادی از آن‌ها دیده شوند، درآمد آن‌ها نیز افزایش می‌یابد؛ بنابراین می‌توانند در جایگاه بهتری از بازار کار رشته کارگردانی قرار بگیرند.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _👩🏻‍💼🎥
⟨توانمندی‌های لازم برای شغل کارگردانی⟩
همان‌گونه که میدانید کارگردانی نقطه عطف تولید سینما است. به طوری که کنترل همه امور در نهایت به کارگردان می‌رسد. لذا او باید توانمندی‌های زیادی داشته باشد تا یک فیلم خوب تولید کند.
کارگردان باید در زمینه هنر اطلاعات عمومی داشته باشد.
⭕️با عکاسی آشنا باشد.
⭕️از روحیه اجتماعی قوی برخوردار باشد.
⭕️قدرت بیان بسیار خوب و عالی داشته باشد.
⭕️از خلاقیت ذهنی بالا و تسلط کافی به زبان و ادبیات فارسی بهره‌مند باشد.
⭕️از قوای جسمانی کافی حین فیلم‌برداری و فیلم‌سازی داشته باشد تا کل مجموعه را رهبری کند.
⭕️کارگردان باید از سلامت بینایی، گفتاری و شنوایی کافی برخوردار باشد.
⭕️استعداد هنری برای ساختن فیلم داشته باشد.
⭕️از سیاست‌های اجتماعی آگاه باشد تا بتواند با عوامل جامعه ارتباط برقرار کند.
برای کارگردانی علاوه بر موارد ذکر شده در بالا شرایط دیگری نیز لازم است که شما می‌توانید در این مورد با کارشناسان ایران تحصیل صحبت کنید.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _🏷📇
⟨مدرک تحصیلی لازم برای کارگردانی⟩
شما برای اینکه وارد بازار کار رشته کارگردانی شوید نیاز به مدرک تحصیلی خاصی ندارید. بلکه مهارت و آموزش‌های لازم را در این زمینه فرا گرفته باشید به راحتی می‌توانید در شغل کارگردانی وارد بازار کار شوید. البته داشتن تجربه کافی به صورت عملی بسیار لازم و ضروری است. بنابراین مطالعات مستمر و جدی داشته باشید. اما در صورتی که تمایل به تحصیل در دانشگاه داشته باشید می‌توانید با ورود به دانشگاه‌های مختلف در این رشته تحصیل کنید. معمولاً دوره تحصیل در مقطع کارشناسی کارگردانی 4 سال است؛ اما شما با تحصیل در دانشگاه صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و دانشکده هنرهای دراماتیک می‌توانید در مدت دو سال مدرک تحصیلی خود را دریافت کنید که هزینه تحصیل آن‌ها نیز کمتر است؛ زیرا شما نیازی به خرید تجهیزات و لوازم و تحریر برای کارهای فیلم‌سازی و کارگردانی ندارید. چون این مراکز ابزار و مسائل تجربی وی محدودی را برای دانشجویان دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *