• خانه
  • سه اصل مهم در مطالعه ی زیست👩🏻‍⚕‼️

سه اصل مهم در مطالعه ی زیست👩🏻‍⚕‼️

سه اصل مهم در مطالعه ی زیست👩🏻‍⚕‼️
؛▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

1•عمیق خواندن :
📚بگذارید با یک مثال از کتاب درسی موضوع را برای‌تان روش کنم. مثلاً در فصل 5 سال دوم در مورد حشرات می‌خوانیم که «سیستم تنفسی حشرات از تعدادی لوله‌های درونی به نام نای تشکیل شده است. شاخه‌های نای در سراسر بدن منشعب هستند. تبادل گازهای تنفسی از این انشعابات با سلول‌های بدن به طور مستقیم و بدون نیاز به همکاری دستگاه گردش مواد صورت می‌گیرد».

📌بیایید با هم این قسمت از کتاب درسی را از لحاظ عمیق خواندن بررسی کنیم. در متن کتاب اشاره شده «تعدادی لوله‌ی درونی» یعنی دانش‌آموز دقیقاً باید با تفکر طراح سؤال به متن کتاب درسی نگاه کند. ممکن است طراح به جای واژه‌ی «درونی» واژه‌ی «بیرونی» را قرار دهد؛ بنابراین کسی که متن را به‌دقت نخوانده در چنین تله‌هایی خواهد افتاد. یا مثلاً گفته لوله‌‌ها، دقت کنید حتی باید دقیقاً به این «ها» نیز توجه داشته باشید. ممکن است طراح به جای لوله‌ها» بگوید «یک لوله‌ی درونی».

هم‌چنین در عبارت بالا، واژه‌های «نای»، «در سراسر بدن»، «به طور مستقیم» و نیز «بدون نیاز به همکاری دستگاه گردش مواد» بسیار بسیار مهم است.

می‌توانید هنگام مطالعه با استفاده از خودکار‌های رنگی گوناگون آن‌ها را مشخص کنید. مثلاً برای قید‌ها رنگ قرمز، برای شکل‌ها و زیرنویس‌های آن‌ها رنگ سبز و برای متن کتاب درسی و توجه به واژه‌های این‌چنینی نیز رنگ صورتی را انتخاب کرده و های‌لایت کنید.

2•مفهومی خواندن:
📚شاید طراح سؤال در رابطه با این مطلب تستی طراحی کند که یکی از گزینه‌های آن این باشد: «در ملخ هموگلوبین گاز اکسیژن را به ماهیچه‌های عقبی می‌رساند». کسی که عمیقاً درس را خوانده باشد متوجه می‌شود که این گزینه‌ی غلطی است؛ زیرا گفته هموگلوبین اکسیژن را حمل می‌کند. در حالی که گفتیم سیستم گردش مواد دخالتی در تنفس جانور ندارد؛ بنابراین شما با اجرای این مرحله، اصل دوم را نیز پشت سر گذاشته‌اید.

3•ترکیبی خواندن:
شما که واژه‌ی «حشرات» را شنیده‌اید باید تمام نکات ترکیبی آن را هم کار کنید اعم از: داشتن گردش خون باز + فراوان‌ترین و موفق‌ترین جانوران در طول تاریخ زمین + دفع اوریک اسید و….

🔆با رعایت این سه اصل و البته مرور‌های متوالی می‌توان درصد خوبی را در این درس کسب کرد.

💬•به هیچ وجه نباید در مطالعه‌ی زیست زیاده‌روی کنید. کم نیستند دانش‌آموزانی که وقت ریاضی و فیزیک و عربی را برای زیست صرف می‌کنند و این یک اشتباه محض است.

با این ۶ تا کار سحرخیز شو❕
؛▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

🔵اولین کار
↲ سعی کن حتما به اندازه کافی بخوابی، برای مثال روزانه ۸ ساعت خواب آروم برای تو میتونه کافی باشه

🔵 دومین کار
↲ ۲ یا ۱ ساعت قبل از خواب حتما گوشیت رو خاموش کن!
چرا که این جوری ذهنت آروم میشه چون که درگیر پیام ها و اخبار نمیشه

🔵سومین کار
↲ عصر و شب به هیچ عنوان کافئین مصرف نکن!
چرا که باعث میشه شب به سختی بخوابی و درنتیجه صبح نمیتونی زود از خواب بیدار بشی

🔵 چهارمین کار
↲ انرژیت رو در طول روز تخلیه نکن و همیشه برنامه‌ای با حجم کاری متوسط داشته باش

🔵 پنجمین کار
↲ صبح ها همین که از خواب بیدار شدی فوراً از تخت خواب بیا بیرون و به ذهنت برای بهانه تراشی فرصت نده

🔵 ششمین کار
↲ برای خودت روتین پوست صبحگاهی داشته باش؛ برای مثال میتونی صبح ها دقایقی رو به پیاده روی یا شکرگذاری و… اختصاص بدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *